Galleri 69

Danseperformance: Frontalkonfrontasjon - Solo # 2 "Og - jeg greier ikke la være å tenke på hvordan det kjennes, hvordan det kjennes, å bli truffet av en boksers høyre slag."

Av og med: Venke Marie Sortland

Tirsdag 10. og onsdag 11. mars kl 20.00 OBS! Starter presis! (varighet ca 30 min) Grünerløkka Lufthavn Toftesgate 69 Oslo (det lille huset i bakgården) Musikk ved: Lars Myrvoll m. flere Produsent / veiledning: Landing DA



Frontalkonfrontasjon er et danseprosjekt "in progress". Det startet i 2007 med en solo som fikk prosjektets navn - Frontalkonfrontasjon - vist på Prøvescenen på Rom for Dans.
Utgangspunktet for prosjektet var en fysisk utforskning av kamp og konfrontasjon.

I Frontalkonfrontasjon - solo # 2 utforskes tematikker rundt det å overgi seg. Kan overgivelse skape styrke? Kan overgivelse være et uttrykk for tillitt?
"Jeg er opptatt av utholdenhet - hva som skjer med utøveren og publikum når noe repeteres eller holdes over et lengre tidsstrekk.
Jeg vil gi min tillit til publikum. Jeg er interessert i hvordan kroppen kan bevege seg mellom det abstrakte
og det konkrete, og hvordan jeg kan skape et uttrykk der publikum veksler mellom å bli dratt inn i en meditativ tilstand - og å føle at de er en del av danserens bevegelse."
 
Vises som en del av Landyfest Oslo - 5. til 16. mars 2009 (se fullstendig program for festivalen på www.ladyfest.no)

Link til video av soloen Frontalkonfrontasjon - oktober 2007 - 20 min:
 
Galleri 69s formålsparagraf:
Galleri 69 er et galleri hvor det vises et bredt utvalg kunstneriske utrykk av høy kvalitet, utført av geniale og sympatiske kunstnere i alle aldere fra ulike miljøer, som beriker og begeistrer 69s gallerister og publikum. Galleri 69s utstillinger produseres spesielt for gallerirommet.

Venke Marie Sortland, f. 14.08.82, jobber som frilans dansekunstner med base I Oslo. Hun har sin kunstneriske utdannelse fra Skolen for Samtidsdans I Oslo (www.samtidsdans.no), 2002 - 2005. I 2008 var hun innehaver av skolarshipet DanceWEB Europe (www.dancewebeurope.com).
Venke har jobbet som utøver for flere norske koreografer; Prosjekt Isadora/Caroline Whalstrøm Nesse og Camilla Myhre, Impure Company/Hooman Sharifi, Wee Company/Francesco Skavetta. Hun har også jobbet som utøver for den tyske koreografen Jana Unmüssig, og vil etter planen jobbe for den østerrikske koreografen Philipp Gehmacher våren 2009.
Venke jobber også med sine egne prosjekter og er i øyeblikket engasjert i flere samarbeid; blant annet i en trio med dansekunstner Pernille Holden og musiker Jo Berger Myhre, og i gruppen Nummen Safari (www.nummensafari.no). Venke har vært aktivt involvert i produksjonsnettverket LandingDA (www.landing.no) siden det ble etablert i 2005. Hun er også en del av det internationale dansenettverket "Embassy of".


Støttet av Norsk kulturråds støtteordning for Koreografiutvikling Takk til: Pernille Holden, Ina Coll Kjølmoen, Katrine Heggedal, Guro Anna Wyller Odden, Anders Karterudseter, Tine Tyldum og Landing DA.
Grünerløkka Lufthavn er støttet av Kulturetaten Oslo kommune.